Niektóre uszkodzenia szyb samochodowych, takie jak np. powierzchowne rysy czy punktowe odpryski można naprawić. Jednak kiedy doszło do pęknięcia szyby, jedynym wyjściem jest jej wymiana. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy, jak krok po kroku, wymienić szybę w samochodzie.

 

W jaki sposób wybrać szybę samochodową na wymianę?

Najlepiej wymienić szybę na taką, jaka była zamontowana fabrycznie. Ponieważ szyby używane mogą być zmatowione, mieć rysy bądź inne defekty wpływające na komfort i bezpieczeństwo jazdy, polecamy zakup szyby nowej. Ceny nowych szyb, w zależności od producenta, wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że choć różnice w cenie bywają bardzo duże,       to nie zawsze najdroższa szyba będzie najlepsza. Oprócz ceny dobrze jest też sprawdzić, czy producent posiada certyfikat ISO/TS 16949:2002. Jest to uniwersalny znak jakości, potwierdzający spełnienie wszystkich wymogów stawianych przez koncerny motoryzacyjne. Wystrzegać należy się najtańszych zamienników bez certyfikatów. W FGS wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane podzespoły.

 

Jak przebiega proces wymiany szyby?

Wymiana szyby jest dość skomplikowanym procesem, wymagającym użycia odpowiednich narzędzi i środków chemicznych. W pierwszej kolejności należy zdjąc wycieraczki, uszczelki oraz klipsy, zgodnie z zaleceniami producenta auta. Następnie, przy użyciu specjalnego noża wycina się szybę i usuwa ją za pomocą przyssawek. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni karoserii ze starego kleju oraz z korozji, jeśli zachodzi taka konieczność. Na oczyszczoną powierzchnię nakłada się warstwę specjalnego kleju i przy pomocy przyssawek dopasowuje nową szybę do karoserii. Proces wiązania kleju trwa kilka dni, dlatego w tym czasie należy szczególnie ostrożnie użytkować samochód.

 

Czy wymiany szyby samochodowej można dokonać samemu?

Oczywiście, mając odpowiednią wiedzę i narzędzia, można samemu wymienić uszkodzoną szybę, jednak zalecamy skorzystanie z usług specjalistycznego warsztatu. Nieprawidłowy montaż może spowodować powstawanie przecieków, a nawet pęknięcie dopiero co wymienionej szyby. W FGS świadczymy pełen zakres usług związanych z szybami samochodowymi, w tym naprawę i wymianę szyb czołowych, tylnych i bocznych, foliowanie, przyklejanie lusterek. Mamy dostęp do szerokiego asortymentu szyb samochodowych, wykorzystujemy nowoczesne materiały chemiczne, a na wykonane usługi udzielamy gwarancji. Wydajemy kartę gwarancyjną obowiązującą w sieci FGS na terenie całej Polski.