Szyby są ważnym elementem auta wpływającym nie tylko na komfort jego użytkowania, ale również na bezpieczeństwo. Zabezpieczają pasażerów przed kontaktem z warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami, a jednocześnie są istotną częścią całej konstrukcji pojazdu zwiększającą sztywność. Są również barierą ograniczającą dostęp do wnętrza pojazdu i w pewnym zakresie chronią pozostawione w nim przedmioty oraz wyposażenie.
Szyby samochodowe muszą spełniać swoje funkcje ochronne, ale także gwarantować odpowiednią widoczność. Niezmiernie ważne jest więc utrzymywanie ich w czystości, a także troska o to by ich powierzchnia nie uległa zarysowaniu. Każdy kierowca powinien natychmiast reagować na pojawiające się uszkodzenia, decydując się na profesjonalną naprawę szyby samochodowej czy to przez wypełnienie odprysków i niewielkich pęknięć, czy też jej oszlifowanie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak należy dbać o szyby w aucie, by zminimalizować ryzyko usterki i wydłużyć ich żywotność.
Największe zagrożenia dla stanu szyb samochodowych
Jednym z największych problemów, na jakie natrafiają użytkownicy samochodów, są zarysowania szyb. Mogą one powstać zarówno wskutek nieostrożnej eksploatacji auta oraz zaniedbań w jego pielęgnacji, jak i w rezultacie działania warunków zewnętrznych. Jednymi z najczęściej spotykanych czynników, które mogą uszkodzić powierzchnię szyby są pył i brud osadzający się na jej powierzchni. Niewielkie drobinki w postaci drobnych ziarenek różnych minerałów są często o wiele twardsze niż samo szkło. Choć sama ich obecność nie będzie dużym problemem, to trzeba zwrócić uwagę na to, że próbując je usunąć np. za pomocą wycieraczek czy ściereczki, powodujemy, że są one dociskane do powierzchni, co może doprowadzić do jej porysowania.
Warto pamiętać, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie albo delikatne usunięcie zanieczyszczeń ściereczką, bez jej mocnego przyciskania, albo skorzystanie z możliwości wcześniejszego zmoczenia szyby, co pozwoli na ich skuteczne spłukanie. Jeśli zabrudzenia mają być usunięte przy użyciu wycieraczek, przed ich uruchomieniem należy skorzystać ze spryskiwacza. Ciśnienie płynu częściowo usunie znajdujące się na powierzchni drobinki, a także zmniejszy tarcie, jakie spowodują pióra wycieraczek przesuwające się po szybie.
Nie można zapominać o tym, że spora ilość pyłu i kurzu osadza się także w punkcie, gdzie pióra wycieraczek przylegają do szyby. Co jakiś czas dobrze więc zadbać o oczyszczenie zarówno samych gumek, jak i powierzchni szkła. Kierowcy powinni również regularnie wymieniać wycieraczki. Elastomer, z którego wykonuje się pióra, z czasem ulega zużyciu i nie tylko niedokładnie zbiera z szyb wodę podczas opadów, ale również wchłania część zabrudzeń, za sprawą pojawiających się w nim porów. Zużyta wycieraczka przesuwająca się po szybie może więc w takiej sytuacji działać jak ostry pilnik.
Problemem bywają również zanieczyszczenia szyb bocznych. W tym przypadku o czystość należy zadbać samodzielnie, odwiedzając dobrą myjnie samochodową lub czyszcząc je albo tylko przecierając co jakiś czas. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że spora ilość brudu gromadzi się na wewnętrznych częściach uszczelek, które bezpośrednio przylegają do szyby. Kurz i pył osadza się tam zarówno podczas jazdy z otwartymi oknami, jak i wtedy, gdy wskutek naturalnego starzenia się ich docisk do szyby ulega zmniejszeniu. Żeby uniknąć zarysowań na bocznych szybach, warto więc pamiętać o pielęgnowaniu uszczelek, a w razie potrzeby o ich wymianie.
Szyby samochodowe zimą
Zdecydowana większość szyb ulega uszkodzeniu w okresie zimowym. Powodem jest na ogół usuwanie z okien szronu lub lodu za pomocą popularnych skrobaczek. Warto pamiętać, że jeśli są one wykonane z tworzywa twardszego niż powierzchnia szkła, o zarysowanie nie będzie trudno. Problemem jest również to, że często zamarzająca woda osadza się na szybie, na której znajduje się wiele zabrudzeń. W takiej sytuacji „skrobanie” spowoduje, że między szkłem a skrobaczką znajdą się ostre drobiny, które z łatwością uszkodzą szkło.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie specjalnych preparatów do usuwania lodu i szronu z powierzchni szyby. Trzeba jednak upewnić się, że są one przyjazne dla lakieru, a także nie spowodują uszkodzenia uszczelek, czy nie przyspieszą pojawienia się korozji. Znakomitym sposobem dbania o stan szyb będzie spryskiwanie jej powierzchni specjalnym preparatem zapobiegającym osadzaniu się na szkle wody i niedopuszczającym do jej zamarzania. Jeśli kierowca nie ma takiej możliwości, to dobrym pomysłem może być oczyszczenie szyby z brudu oraz skorzystanie z płynu do spryskiwania, o ile zawiera on środek zapobiegający zamarzaniu.
Należy pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym znacznie częściej korzystamy z wycieraczek. Niska temperatura może wpływać na sztywnienie elastomeru, z którego wykonane są ich pióra, zwłaszcza, jeśli są one już dość długo eksploatowane. Przez to będą one nie tylko działać mniej efektywnie, ale również nie można liczyć na ich równomierne przyleganie do szyby. W powstałej szczelinie będą gromadzić się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić szybę. Jeśli gumki wycieraczek są już długo używane, a ich stan nie jest najlepszy, warto zadbać o ich wymianę jeszcze zanim temperatura zacznie spadać poniżej zera.
Jak pozbyć się uszkodzeń z szyb samochodowych?
Nawet spore zarysowania, które pojawią się na szybie samochodowej, można w wielu przypadkach usunąć, korzystając z usług specjalistycznego serwisu, który odpowiednio je wypoleruje. Za sprawą delikatnego zeszlifowania części szkła można przywrócić szybie dobry wygląd i sprawić, że światło nie będzie się załamywało w powstałych rysach. Choć może się zdarzyć, że uszkodzenia będą zbyt głębokie, by można je naprawić, w większości sytuacji będzie to jednak możliwe.
Szyby nie trzeba również wymieniać nawet wówczas, gdy pojawią się na niej odpryski czy pęknięcia. Defekty tego rodzaju można zwykle naprawić, o ile nie mają zbyt dużych rozmiarów, nie nachodzą na siebie, ani nie znajdują się bezpośrednio przy krawędzi szyby. Uszkodzenia są w takim przypadku starannie oczyszczane, usuwa się z nich również luźne okruchy i drobiny szkła, a następnie wypełnia specjalną przezroczystą żywicą utwardzaną promieniami UV.
Choć uszkodzenia szkła mogą być naprawione, bardzo ważna jest szybka reakcja i zabezpieczenie uszkodzonego obszaru przed dostawaniem się do środka zabrudzeń. Są one niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy im większa ilość wody, która może wniknąć głęboko w strukturę pęknięcia, co skutecznie uniemożliwi odessanie zanieczyszczenia. Jeśli kierowcy zauważy odprysk lub pękniecie, powinien jak najszybciej skorzystać z plastra służącego do ochrony szkła i skontaktować się z odpowiednim serwisem zajmującym się naprawą szyb.