Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie mają szyby samochodowe. Nie są one przeznaczone wyłącznie do zapewnienia dobrej widoczności na drodze. Pełnią one bardzo ważne zadania. Dbają o bezpieczeństwo i chronią przed warunkami atmosferycznymi. Jednakże na tym lista się nie kończy. Jakie jeszcze ważne funkcje pełnią szyby w aucie?


Szyby samochodowe stanowią skuteczną barierę ochronną

Szyba w samochodzie jest komponentem, który zabezpiecza kierowcę i pasażerów przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu do wnętrza pojazdu nie dostaje się wiatr, powietrze, grad, czy śnieg. Co więcej, szyba to ważna struktura ochronna. Może ona stanowić ponad pięćdziesiąt procent powierzchni zewnętrznej auta. W związku powinna być odporna na nacisk powietrza, do którego dochodzi podczas jazdy.


Szyba zapewnia bezpieczeństwo podczas wypadku

Szyba samochodowa ma także dbać o bezpieczeństwo, podczas wypadku, czy kolizji. W takiej sytuacji nie rozpadnie się ona na małe kawałki, ale będzie nadal podtrzymywana za pośrednictwem specjalnej folii. Warto podkreślić, że przednia szyba jest doskonałym sposobem na wzmocnienie konstrukcji nadwozia.


W szybach instalowane są systemy ogrzewania

W szybach samochodowych, lokalizuje się także systemy ogrzewania. W przypadku struktury hartowanej lub laminowanej drukowane są one na wewnętrznej stronie szyby. Innowacyjne rozwiązania obejmują całą powierzchnię szyby, natomiast czynnik grzejny w formie cienkich przewodów umieszcza się na folii PVB.


Zabezpieczenie przed promieniowaniem UV

Istotną funkcją szyby samochodowej jest zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV. Współcześnie stosuje się laminowane szyby wyposażone w podwójną warstwę folii, które skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne. To sprawia, że obniża się temperatura w samochodzie.